Moderatorzy
Oliwia Mróz Malik
Menedżer ds. morskiej energii wiatrowej i rozwoju, PSEW
dr inż. Oliwia Mróz-Malik – Manager ds. morskiej energetyki wiatrowej, inwestycji i rozwoju w PSEW. Odpowiedzialna za koordynowanie tematów związanych z morską energetyką wiatrową oraz działań edukacyjnych, realizowanych przez Stowarzyszenie. Związana z branżą energetyczną od 14 lat. Doktor ekonomii, autorka publikacji naukowych z zakresu energetyki, w tym przede wszystkim odnawialnych źródeł energii z naciskiem na morską energetykę wiatrową. Członek Rady Naukowej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Morskiej w Szczecinie.
Michał Kaczmarek
Dziennikarz, Rzecznik prasowy
Michał Kaczmarek, dziennikarz zajmujący się polityką i gospodarką. Związany z portalem wSzczecinie.pl oraz radiem Super FM. W artykułach gospodarczych podejmuje zagadnienia związane z rynkiem pracy oraz rynkiem nieruchomości. Prowadzi videocast „Energia offshore” tworzony przez Grupę CSL, Północną Izbę Gospodarczą i Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.
paneliści
Panel 1: Logistyka i Gospodarka w offshore
Przemysław Hołowacz
Dyrektor ds. rozwoju, CSL Sp. z.o.o
Przemysław Hołowacz jest dyrektorem ds. rozwoju w Grupie CSL, firmie zajmującej się logistyką i spedycją. Jego praca koncentruje się na rozwoju działalności firmy, szczególnie w kontekście wyzwań związanych z Brexitem oraz wojną w Ukrainie. Hołowacz jest znany z aktywnego udziału w międzynarodowych targach i spotkaniach sektora TSL (Transport, Spedycja, Logistyka). W wywiadach często podkreśla znaczenie jakości obsługi i bezpieczeństwa w logistyce, a także adaptacji do zmieniających się warunków gospodarczych. Jego działania obejmują również promowanie polskich portów, takich jak Szczecin i Świnoujście, jako kluczowych punktów w międzynarodowej wymianie handlowej. Angażuje się w inicjatywy mające na celu rozwój infrastruktury logistycznej i poprawę efektywności operacyjnej. Kolejnym krokiem jest zbudowanie logistyki dla branży offshore.
Patryk Zbroja
Adwokat, Partner zarządzający Kancelaria Zbroja Adwokaci
Patryk Zbroja – adwokat, wspólnik zarządzający kancelarią Zbroja Adwokaci sp. k., wyspecjalizowaną w obsłudze prawnej przedsiębiorców gospodarki morskiej, przemysłu jachtowego, offshore wind i w sprawach podatków marynarskich. Autor bloga „O prawie w stocznie, w porcie i na wodzie” (patrykzbroja.pl), a także podcastu „Polish Offshore Wind” (polishoffshorewind.pl) o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Rafał Zahorski
Pełnomocnik Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA ds. rozwoju portów
Pomorzanin i Szczecinianin, rocznik 1969. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie, absolwent pierwszego MBA w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu. Pracował jako marynarz, magazynier, spedytor, shippingowiec i menadżer. Od 1999 do 2015 był założycielem i szefem belgijskiego Magemar Polska Sp. z o.o. a od 2005 podobnie Chińskiego Dongemar w Xiamen. Od 2007 do końca 2023 był z nominacji Marszałka WZP Pełnomocnikiem ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Angażował się w bezpłatne konsultacje dla wielu zagranicznych inwestorów w Polsce, autor wielu artykułów i publikacji i uczestnik-panelista wielu konferencji branżowych, konsultant, wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Laureat wielu nagród branżowych oraz właściciel nagrody szczecińskiej Gazety Wyborczej czyli Szczupaka 2021 za odwagę w mówieniu i pisaniu publicznie przez poprzednie 6 lat tego, na co innym nie starczyło odwagi. Był pomysłodawcą i szefem zespołu realizującego pierwszy w historii Polski import z UK zabytkowego statku morskiego THPV Bembridge z 1938 roku. Pomysłodawca i wykonawca pokazania całego portu w Szczecinie w obiektywach aż 8 kamer internetowych w latach 2004 do 2015. W roku 2007 otrzymał nominację od prezesa ZMPSiŚ SA na honorową funkcję pełnomocnika Zarządu ds. Marketingu i Inwestycji Zagranicznych. Od 2009 do sierpnia 2015 roku członek Zarządu Rady Interesantów Portu Szczecin i na przełomie 2014/15 jej przewodniczący.
Od 2007 roku jest z nominacji króla Belgów Alberta II doradcą ds. handlu zagranicznego ambasadora Belgii w Polsce, a od 2013 – radcą dyplomacji ekonomicznej.
Obecnie pełnomocnik Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA ds. rozwoju portów.
Prywatnie pszczelarz, hodowca kur oraz miłośnik i mechanik starych samochodów i starego audio spod duńskiego znaku B&O.
Piotr Żeglarski
Menedżer ds. rozwoju biznesu, Seaway 7
Absolwent Politechniki Morskiej w Szczecinie, Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Pracuje w szeroko pojętym biznesie morskim od 20 lat. Początkowo na statkach ze specjalizacją: gazowce oraz ciężkie transportowce; od 2010 reprezentant armatora jako inspektor nautyczny. Od 2017 z ramienia Seaway7 odpowiada za rozwój biznesu w regionie Bałtyku i Skandynawii w zakresie budowy morskich farm wiatrowych. Specjalizuje się w planowaniu strategicznym i analizie.
Panel 2: Farmy wiatrowe – wyzwania i przyszłość
Małgorzata Babska
Starszy menedżer ds. komunikacji i interesariuszy, RWE Renewables Poland
Ekspertka ds. zarządzania interesariuszami oraz komunikacji z wieloletnim doświadczeniem w branży energetycznej. Z RWE związana od listopada 2023 r., gdzie wspiera rozwój projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II – pierwszego projektu offshore wind RWE w Polsce od strony komunikacyjnej oraz w obszarze budowania akceptacji społecznej. Odpowiada również za przygotowanie i wdrożenie projektów skierowanych do lokalnej społeczności, zamieszkującej teren, gdzie w przyszłości będzie realizowana infrastruktura towarzysząca morskiej farmie wiatrowej RWE w Polsce. Specjalizuje się w komunikacji procesów inwestycyjnych.
Od początku swojej przygody z energetyką, czyli od 2015 roku, związana z procesem transformacji energetycznej. W latach 2022-2023, związana z sektorem ciepłownictwa, w którym od strony komunikacyjnej wspierała inwestycje dekarbonizacyjne fińskiego koncernu energetycznego Fortum w Polsce. Od 2015 r. do 2022 r. pracowała w PGE Polskiej Grupie Energetycznej, gdzie najpierw w zespole relacji inwestorskich a potem w zespole komunikacji zewnętrznej, wspierała procesy związane transformacją energetyczną w obszarze wydobycia i konwencjonalnego wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła.
Absolwentka Stosunków Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych Manager ds. CSR na Collegium Civitas.
Ewelina Frank
Menedżer ds. rozwoju biznesu, Windhunter
Business development manager w grupie Windhunter, z którą zawodowo związana jest od 2005 roku. Na stanowisku general managera zarządzała kolejno Windhunter service sp. z o.o., Windhunter academy sp. z o.o. o VRS Solutions sp. z o.o. sp.k.
Obecnie odpowiada za rozwój projektów badawczo – rozwojowych grupy Windhunter, w tym tych związanych z morską energetyką wiatrową. Ekspert energetyki wiatrowej z prawie 20-letnim doświadczeniem w dziedzinie rozwoju projektów wiatrowych oraz bezpieczeństwa eksploatacji farm wiatrowych. Współpracuje z wieloma jednostkami badawczymi w zakresie rozwoju innowacyjnych rozwiązań.
Prywatnie wielbicielka górskich trekkingów i wypraw kajakowych.
Janusz Czajkowski
Dyrektor zarządzający, SEA Global Sp z.o.o
Ekspert branży offshore i morskiej z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i firmami na całym świecie. Inżynier i doświadczony żeglarz morski, wykładowca wizytujący w Politechnice Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i Akademii Morskiej w Gdyni. Janusz łączy przemysł offshore, gospodarkę, inżynierię i logistykę, koncentrując się na wyzwaniach związanych z łańcuchem dostaw, a także na bezpieczeństwie i ochronie, w tym na morskich instalacjach wiatrowych oraz naftowych i gazowych, we wszystkich fazach projektowania, budowy, instalacji i eksploatacji. Janusz przez dekadę pracował na rzecz silnego europejskiego komplementarnego łańcucha dostaw przemysłu offshore opartego na lokalnych społecznościach, branżach i łańcuchach dostaw. Janusz Czajkowski prowadzi SEA Global sp. z o.o. jako dyrektor zarządzający i wspólnik oraz jako wolontariusz wspiera PIMEW jako Prezes Rady Izby oraz Pracodawców Pomorza jako pełnomocnik zarządu ds. Gospodarki Offshore.
Marcin Wróbel
Starszy kierownik projektu Offshore Wind, Siemens Gamesa
Marcin Wróbel jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie energetyki wiatrowej, z 15-letnim doświadczeniem w międzynarodowej organizacji w realizacji projektów zarówno w lądowej, jak i morskiej energetyce wiatrowej. W swojej karierze odpowiadał za projekty na każdym etapie realizacji – od sprzedaży, przez budowę, aż po serwis – w Polsce jak i innych krajach Europy. Obecnie, w Siemens Gamesa, odpowiada za realizację największej morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Jego bogate doświadczenie i wiedza sprawiają, że jest cenionym panelistą na konferencjach branżowych, gdzie dzieli się swoimi spostrzeżeniami i najlepszymi praktykami z zakresu energetyki wiatrowej.
Panel 3: Edukacja i Kariera w Branży Off Shore
Justyna Osuch-Mallett
Rektor, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu - Akademia Nauk Stosowanych - Szczecin
Rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Akademii Nauk Stosowanych – najstarszej uczelni niepublicznej na Pomorzu Zachodnim.
Ekspert, doradca biznesowy w obszarze zarządzania, trener z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalista w zakresie finansowania zewnętrznego, zarządzania strategicznego, zarządzania projektami i współpracy nauki z biznesem.
Od ponad 20 lat aktywnie działa na rzecz rozwoju regionalnego zasiadając w krajowych i regionalnych gremiach doradczych, współpracując z instytucjami krajowymi i regionalnymi oraz wspierając regionalne instytucje otoczenia biznesu i przedsiębiorstwa.
Pasjonatka nowych projektów, innowacji i nowoczesnych produktów edukacyjnych – tworzy gry edukacyjne i nowe narzędzia dydaktyczne. Kocha podróże, nowe smaki, nowe miejsca i nowe doświadczenia.
Katarzyna Opiekulska–Sozańska
Dyrektor zarządzający, LSJ HR Group
Dyrektor Zarządzająca w LSJ HR Group, firmie świadczącej usługi doradztwa personalnego, rekrutacji, pracy tymczasowej, outsourcingu, szkoleń i konsultingu. Z wykształcenia socjolog, doradca zawodowy. Inicjatorka największej konferencji rynku pracy na Pomorzu – Szczecin Business & HR, Szczecińskich Spotkań Hrowych. Prezes fundacji LSJ Talent & Kariera, członkini Rady Kobiet oraz Powiatowej Rady Rynku Pracy.
Michał Przepiera
Zastępca prezydenta Miasta Szczecin ds. inwestycji i przedsiębiorczości.
Michał Przepiera urodził się 27 kwietnia 1974 roku. We wczesnych latach swojej kariery zawodowej pracował m.in. w kancelariach prawnych, firmach konsultingowych oraz przedsiębiorstwach handlowych.
Od kwietnia 2002 roku w Urzędzie Miasta Szczecin jako specjalista w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Od lipca 2003 do listopada 2004 Kierownik Referatu Nadzoru Właścicielskiego nad Gospodarką Komunalną w WGKiOŚ. Od listopada 2004 do marca 2012 Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (WGKiOŚ), a od kwietnia 2012 Dyrektor Biura Strategii. W maju 2014 roku powołany na funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecin, którą pełni do dzisiejszego dnia.
Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Odbył również Podyplomowe Studia Prawa Administracyjnego i Samorządowego oraz Podyplomowe Studia MBA na Uniwersytecie Szczecińskim. Posiada uprawnienia Pełnomocnika ds. Realizacji Projektów (Measure Authorising Officer). Ukończył również szkolenia z zarządzania PRINCE II.
Artur Ambrożewicz
Dyrektor Generalny, Vulcan Training & Consultancy
Artur Ambrożewicz, absolwent Akademii Morskiej w Gdyni w 2003 roku, już rok później, czyli od 2004, rozpoczął karierę jako oficer pokładowy. Od 2006 roku pływał na statkach offshore oil & gas. Z upływem lat zdobywał doświadczenie, stopniowo awansując w hierarchii morskiej by w 2014 roku obejmująć funkcję kapitana. Jego silne zaangażowanie w branżę morską skłoniło go do założenia firmy Vulcan Training & Consultancy, gdzie obecnie pełni obowiązki prezesa zarządu.
Jego kompetencje i znaczący wkład w rozwój sektora morskiego zostały docenione, co zaowocowało powołaniem go na stanowisko wiceprezesa zarządu Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej w styczniu 2024r. Jako wiceprezes aktywnie uczestniczy w kształtowaniu polityki i rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.
Prywatnie Artur Ambrożewicz jest zapalonym żeglarzem, co dodaje osobistego wymiaru do związku z morzem. Jego pasja do żeglarstwa stanowi ważny element równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Panel 4: Wodór i zrównoważony rozwój w Off shore / Local content
Janusz Gajowiecki
Prezes zarządu, PSEW
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, związany z branżą wiatrową od 2008 roku. Wcześniej był dyrektorem Stowarzyszenia. Janusz Gajowiecki jest ekspertem w zakresie integracji sieci elektroenergetycznych i systemów wsparcia. Reprezentant branży energetyki wiatrowej w licznych konsultacjach, grupach roboczych i rozmowach z innymi uczestnikami rynku energii w Polsce i EU. Ukończył wyższą uczelnię CBS w Kopenhadze – ze stopniem Master of Science – specjalizacja stosunki międzynarodowe.
Łukasz Jusiński
Twórca Power to X, Enertrag
Posiadam przekrojowe doświadczenie w energetyce, ochronie środowiska, uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków, co pozwala mi tworzyć kompleksowe rozwiązania dla sektora przemysłowego. Obecnie zajmuję się rozwojem projektów Power-to-X, koncentrując się na wdrażaniu technologii wodorowych i odnawialnych źródeł energii. Moja specjalizacja obejmuje tworzenie koncepcji optymalizacji, które zwiększają efektywność operacyjną i ograniczają wpływ na środowisko. Współpracuję z firmami i instytucjami, realizując zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju i długoterminowej wartości dla biznesu oraz otoczenia.
Radosław Niecko
Partner zarządzający, MNB Legal Rechtsanwaltsgesellschaft mbH
Adwokat i specjalista ds. międzynarodowego prawa gospodarczego, transportowego oraz prawa pracy, posiadający tytuł Fachanwalt für internationales Wirtschaftsrecht (specjalista w dziedzinie międzynarodowego prawa gospodarczego) oraz Fachanwalt für Arbeitsrecht (specjalista w zakresie prawa pracy), certyfikowany i wpisany do rejestru niemieckiej Izby Adwokackiej. Od 2009 roku wykłada na Wyższej Szkole Gospodarki i Prawa w Berlinie, na wydziale Spedycja i Logistyka.
Główne obszary specjalizacji obejmują prawo pracy, gospodarcze, transportowe i upadłościowe. Posiada szerokie doświadczenie we współpracy z kancelariami zajmującymi się polsko-niemieckimi sprawami prawnymi na terenie obu krajów.
Andrzej Montwiłł
Pełnomocnik Marszałka W. Zachodniopomorskiego ds. OZE oraz rozwoju technologii wodorowych
Dr inż. Andrzej Montwiłł – Prezes Zarządu Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Pełnomocnik Marszałka ds. OZE i H2. Adiunkt – Politechnika Morska w Szczecinie. Ponad 40 lat w polskiej gospodarce morskiej. Były Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA (1998-2004). Główne obszary działalności w ostatnich latach to: porty morskie, przemysł stoczniowy, energetyka oparta na OZE, w tym morskiej energetyce wiatrowej. Inicjator programów Szczecin_Off25 i Zachodniopomorskie_Off27 i kreator Zachodniopomorskiego Środowiska Offshore. Ekspert w zakresie problematyki zarządzania w gospodarce morskiej i systemach transportowych.
Finansowanie sektora transportu i logistyki w ramach dotacji z funduszy UE i KPO w perspektywie 2024-2027.
Piotr Ostrowski
Prezes zarządu, Europrojekty Consulting Sp. z o.o.
Ekspert funduszy Unii Europejskiej. Wieloletni praktyk – od 2003 r. w finansowaniu inwestycji ze środków UE, wyspecjalizowany w procedurach udzielania dofinansowania unijnego, perspektywicznych strategii rozwoju przedsiębiorstw, aspektów wymagań ochrony środowiska, a ponadto modelowania i wdrożenia innowacyjnych produktów i usług na rynek.
Członek zarządu Klastra Optymalizacji Energetycznej OP.EN przez Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie, koordynator Grupy Ekspertów OP.EN oraz członek Rady Przemysłowej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Reprezentant sektora polskich przedsiębiorców branży energii podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorców w Brukseli w listopadzie 2023 r.
Dyrektor zarządzający ogólnopolskiej firmy doradczo-konsultingowej Europrojekty Consulting sp. z o.o., członek Polskiej Izby Firm Szkoleniowych i Polish Society for Training and Development (ponad 9000 godz. zrealizowanych szkoleń), akredytowany trener Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, organizator szkoleń dla Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Energii, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Północnej Izby Gospodarczej, itp.
Jeśli mają państwo dodatkowe pytania, jestem tu dla Was.
Natalia Kochanowska
koordynatorka projektu
+48 663 917 845
natalia.kochanowska@csl.eu